Ancuţa Stoenescu s-a retras din naţionala României 0 8

Ancuta Stoenescu Romania - Finlanda

România a câştigat cu 71-60 duelul cu naţionala Finlandei în calificările pentru Eurobasket 2019, iar la finalul jocului Ancuţa Stoenescu şi-a luat rămas bun de la tricoul echipei naţionale într-un moment plin de tristeţe şi emoţie petrecut pe parchetul Sălii „Horia Demian”.

Meciul de la Cluj a început încă de la încălzire cu un moment dedicat Ancuţei Stoenescu, iar toate colegele ei au îmbrăcat tricouri albe cu numele, numărul şi poza baschetbalistei care a jucat nu mai puţin de 21 de ani sub tricolor la toate senioare şi junioare.

Ancuţa Stoenescu a jucat peste 30 de minute în duelul cu Finlanda şi a fost înlocuită în ultimul minut în aplauzele publicului clujean. Jucătoarea a încheiat meciul cu şapte puncte, patru recuperări şi trei pase decisive.

„La echipa naţională de senioare am peste 21 de ani. E un pic trist şi destul de greu, însă în viaţa unui sportiv e normală şi această retragere.Victoria pe undevă mă şi mulţumeste, nu doar pe mine. Şi fetele care au jucat azi au jucat minunat şi este un pas important pentru ele şi pot să plece la drum cu îndredere.”, a declarat Ancuţa Stoenescu la finalul jocului pentru site-ul totalbaschet.ro.

Jucătoarea de 38 de ani a anunţat tot în această seară că nu se gândeşte pentru moment la o retragere completă din activitatea de baschetbalistă.

Previous ArticleNext Article

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Buducnost realizează o nouă surpriză! Toate rezultatele 6 decembrie din Euroligă 0 6

Earl Clark - Buducnost

Buducnost continuă să impresioneze în ultimele meciuri în Euroligă, iar trupa muntenegreană a reuşit o altă victorie importantă în faţa celor de la Barcelona, pe teren propriu. Formaţia de la Podgorica  a câştigat cu 67-64, un meci al defensivelor, în ciuda faptului că trupa catalană a condus pe întreaga durata jocului.

Earl Clark a fost din nou cel mai bun jucător al celor de la Buducnost, fiind şi cel mai bun marcator al partidei cu 12 puncte. Fundaşul trupei din Podgorica a fost la egalitate cu Nemanja Gordic şi Adam Hanga în clasamentul marcatorilor.

Buducnost, debutanta în acest sezon, are 3 victorii în ultimele cinci meciuri disputate în Euroligă şi începe să spere la o posibilă prezenţă chiar în play-off, în condiţiile în care mai au nevoie de două victorii pentru a egala Barcelona, ultima echipă care ocupă un loc de play-off, cu record 5-5.

Toate rezultatele zilei de 6 decembrie din Euroligă:

Darrussafaka – Maccabi Tel Aviv 71-73

În ciuda faptului că gazdele au condus o mare parte din meci, iar Tony Douglas şi Michael Eric au combinat pentru 34 de puncte, Darrussafaka a trebuit să se recunoască învinsă de Maccabi şi turcii. Gazdele rămân în continuare cu un singur succes şi ocupă ultimul loc în Euroligă, în timp ce formaţia din Israel a ajuns la trei victorii.

Zalgiris  – Olympiakos 83-75

Lituanienii visează şi ei la un loc de play-off după victoria cu Olympiakos, iar recordul de cinci victorii şi şase înfrângeri le oferă şanse bune pentru un loc în primele 8.

Bayern Munchen – Khimki Moscova 72 – 65

Nemţii au oprit seria de trei victorii consecutive a celor de la Khimki şi au ajuns la 5-6, în timp ce ruşii au o misiune dificilă în condiţiile în care sunt la 4-7 record în acest moment.

Armani Olimpia Milano – Gran Canaria 86 – 94

Spaniolii continuă să surprindă în acest sezon din Euroligă şi au ajuns la patru victorii după succesul surprinzător de la Milano.

U-Banca Transilvania Cluj revine pe primul loc după succesul de la Piteşti 0 5

Aleksandar Rasic - U Banca Transilvania Cluj

U-Banca Transilvania Cluj a reuşit o victorie extrem de importantă, 83-80, pe terenul celor de la BCM Piteşti, iar trupa lui Mihai Silvăşan a urcat astfel pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu marea rivală CSU Sibiu.

Ardelenii au început excelent meciul şi aaveau să termine cu un avans de două puncte primul sfert, 22-20, în ciuda faptului că la un moment dat s-au distanţat şi la 7 lungimi faţă de trupa gazdă. Piteştenii au replicat excelent în sfertul secund şi după doar câteva minute aveau un avans de cinci puncte, 31-26, datorită evoluţiei jucătorilor de pe banca de rezerve. Cu un Aleksandar Rasic în mare formă, clujenii şi-au revenit rapid şi au încheiat prima repriză în avantaj, 40-38.

BCM Piteşti a avut un start excelent în repriza secundă şi trupa din Trivale părea să se îndrepte spre o victorie facilă la jumătatea sfertului în care avea un avans de 9 puncte pe tabela de marcaj.  Ardelenii şi-au revenit însă din extrem uşor şi au tăiat avantajul de 9 puncte rapid, iar cu 10 minute înainte de final scorul era 63-62 pentru piteşteni.

Elevii lui Mihai Silvăşan aveau să preia conducerea încă din startul ultimului sfert, iar după mai multe schimbări la trenă trupa de sub Feleac avea să câştige cu 83-80, într-un meci în care gazdele au avut 26 de recuperări ofensive.

Aleksandar Rasic a fost cel mai bun marcator al jocului cu 23 de puncte, 15 dintre ele fiind din spatele liniei de trei puncte. Sârbul a fost urmat în topul marcatorilor de Mladen Jeremic cu 21 de puncte şi Maksym Korniienko, 19 puncte, ambii de la Piteşti.

U-Banca Transilvania Cluj acumulează astfel 14 puncte şi o egalează pe CSU Sibiu în fruntea clasamentului, în timp ce BCM Piteşti ocupă locul al 5-lea cu 11 puncte obţinute în startul sezonului. Pentru U-BT urmează un meci pe teren propriu cu BC Timişoara, în timp ce piteştenii vor primi vizita celor de la CSU Sibiu.