BC Timişoara, victorie cu mari emoţii pe terenul celor de la Dinamo 0 36

BC Timisoara - Dinamo

BC Timişoara a câştigat duelul cu Dinamo Bucureşti, în etapa a 13-a din Liga Naţională de baschet, într-o partidă în care formaţia bănăţeană a fost condusă pe aproape întreaga durata a jocului.

Dinamoviştii au început meciul excelent şi conduceau cu şase puncte încă de la finalul primului sfert al partidei.  Gazdele şi-au majorat avantajul la un maximul de 8 puncte pe tabela de marcaj la mijlocul sfertului al doilea, însă un final mai bun de sfert al celor de la BC Timişoara a făcut ca scorul să fie 43-39 în dreptul oaspeţilor.

BC Timişoara a început sfertul al treilea mult mai bine şi după ce a tăiat avansul de patru puncte a reuşit să preia conducerea şi avea un avantaj de cinci puncte la un moment dat. Achiziţiile din ultimele săptămâni ale celor de la Dinamo au contribuit decisiv şi echipa se afla în avantaj înaintea ultimului sfert, 62-57.

Dinamo a jucat foarte bine şi în startul sfertului al patrulea având un avantaj de 6 puncte la un moment dat, însă experienţa baschetbaliştilor timişoreni a făcut diferenţa la finalul meciului şi le-a adus în cele din urmă un succes muncit.

Timişorenii au ajuns la 5 victorii şi 8 înfrângeri în acest moment, în timp ce Dinamo rămâne singura echipă din Grupa A valorică din Liga Naţională de baschet masculin care nu a reuşit să câştige vreun meci în actuala stagiune de campionat.

Vukosavljevic a fost cel mai bun marcator al meciului cu 25 de puncte înscrise cu 7-13 din acţiune şi 11 din 14 de la linia de libere. Sârbul a fost urmat de Ousmane Barro, centrul celor de la Dinamo, autorul a 19 puncte cu 6-8 din acţiune şi 7-8 de la linia aruncărilor libere. Baker de la Dinamo a avut şi el 19 puncte, în timp ce Pesakovic a înscris 18 puncte pentru formaţia timişoreană, într-un meci în care a avut 4 din 5 din spatele arcului de 3.

Sursa foto: BC Timisoara

Previous ArticleNext Article

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câştigat Cupa României la feminin! Părău, aleasă MVP 0 5

Sepsi SIC Sfantu Gheorghe - Cupa Romaniei baschet feminin

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câştigat Cupa României 2018-2019 la baschet feminin după o victorie obţinută cu 69-65 în faţa celor de la CSM Satu Mare, într-o finală în care trupa covăsneană a avut mai probleme în primele trei sferturi şi a fost la un moment dat la 12 lungimi în spate.

Satu Mare avea un avantaj şapte puncte încă de finalul actului inaugural, 21-14 şi conducea cu 34-28 la pauza jocului, însă cu toate astea victoria a revenit formaţiei din Sfântu Gheorghe. Momentul decisiv al jocului s-a consemnat la finalul sfertului al treilea, atunci când Mandache şi Huţanu au fost amândouă eliminate pentru 5 greşeli personale, iar jocul avea să se rupă cu totul din momentul respectiv. Baschetbalistele de la Sfântu Gheorghe au marcat din toate poziţiile şi au anulat prestaţiile excelente ale lui Promise Amukara, cea care a încheiat cu 24 de puncte, dar şi a lui Brittany Denson, jucătoarea sătmăreancă care a avut un meci incredibil cu 22 de puncte şi 20 de recuperări.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a ajuns la 4 Cupe ale României în ultimii 5 ani, fiind al doilea succes consecutiv. Meciul s-a terminat şi cu un moment destul de neplăcut în momentul în care jucătoarele de la CSM Satu Mare au ales să părăsească parchetul fără să mai participe la premiere.

Annemarie Godri Părău a primit titlul de MVP al finalei după un meci în care a avut 23 de puncte, 6 recuperări şi 5 pase decisive.

BT Arena din Cluj-Napoca va găzdui Final Four-ul Cupei României și All Star Game-ul 0 10

BT Arena - Cupa Romaniei

BT Arena, cea mai mare si cochetă sală de sport din România, va fi gazda Final Four-ului Cupei României la baschet masculin și a All Star Game-ului. Partidele se vor disputa pe 17-18 aprilie,  iar în cele două semifinale se vor duel CS Stiința Dinamo București – BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea – U-BT Cluj-Napoca, conform tragerii la sorți care a avut loc pe 25 martie.

U-BT Cluj-Napoca a fost de altfel singura care și-a manifestat dorința de organiza întrecerea, iar fanii celor patru echipe vor crea cu siguranță o atmosferă superbă în cocheta sală. Orădenii și Sibienii s-au duelat în dese rânduri cu galeria celor de la U-BT Cluj și este așteptat că și la meciurile din Cupă să fie o atmosferă superbă și de ce nu să fie prezenți chiar și ultrașii dinamoviști cunoscuți pentru afinitatea lor față de echipa alb-roșie la meciurile de fotbal și handbal.

Clujenii sunt deținătorii Cupei României după ce s-au impus dramatic în finala de anul trecut cu CSM Oradea, într-un meci câștigat cu 64-61 de trupa antrenată de Mihai Silvășan. Sf. Gheorghe a fost orașul care a găzduit Final Four-ul competiției, iar în semifinale au mai fost implicate Steaua și SCM Timișoara.