BC Timişoara, victorie cu mari emoţii pe terenul celor de la Dinamo 0 15

BC Timisoara - Dinamo

BC Timişoara a câştigat duelul cu Dinamo Bucureşti, în etapa a 13-a din Liga Naţională de baschet, într-o partidă în care formaţia bănăţeană a fost condusă pe aproape întreaga durata a jocului.

Dinamoviştii au început meciul excelent şi conduceau cu şase puncte încă de la finalul primului sfert al partidei.  Gazdele şi-au majorat avantajul la un maximul de 8 puncte pe tabela de marcaj la mijlocul sfertului al doilea, însă un final mai bun de sfert al celor de la BC Timişoara a făcut ca scorul să fie 43-39 în dreptul oaspeţilor.

BC Timişoara a început sfertul al treilea mult mai bine şi după ce a tăiat avansul de patru puncte a reuşit să preia conducerea şi avea un avantaj de cinci puncte la un moment dat. Achiziţiile din ultimele săptămâni ale celor de la Dinamo au contribuit decisiv şi echipa se afla în avantaj înaintea ultimului sfert, 62-57.

Dinamo a jucat foarte bine şi în startul sfertului al patrulea având un avantaj de 6 puncte la un moment dat, însă experienţa baschetbaliştilor timişoreni a făcut diferenţa la finalul meciului şi le-a adus în cele din urmă un succes muncit.

Timişorenii au ajuns la 5 victorii şi 8 înfrângeri în acest moment, în timp ce Dinamo rămâne singura echipă din Grupa A valorică din Liga Naţională de baschet masculin care nu a reuşit să câştige vreun meci în actuala stagiune de campionat.

Vukosavljevic a fost cel mai bun marcator al meciului cu 25 de puncte înscrise cu 7-13 din acţiune şi 11 din 14 de la linia de libere. Sârbul a fost urmat de Ousmane Barro, centrul celor de la Dinamo, autorul a 19 puncte cu 6-8 din acţiune şi 7-8 de la linia aruncărilor libere. Baker de la Dinamo a avut şi el 19 puncte, în timp ce Pesakovic a înscris 18 puncte pentru formaţia timişoreană, într-un meci în care a avut 4 din 5 din spatele arcului de 3.

Sursa foto: BC Timisoara

Previous ArticleNext Article

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

CSM Oradea, victorie importantă pe terenul celor de la Craiova 0 12

csm oradea - Watson, Valeika

CSM Oradea s-a pe terenul celor de la SCM Craiova cu 80-78, într-un meci care s-a disputat în etapa inaugurală din cadrul Grupei Roşii din LNM sezonul 2018-2019. Cele două formaţii s-au aflat pentru a 3-a oară faţă în faţă în actualul sezon, iar trupa bihoreană a izbutit al doilea succes consecutiv.

Gazdele au evoluat excelent în primul sfert şi aveau să câştige primele 10 minute ale partidei cu 24-18, o diferenţă de şase puncte creată în special datorită jocului ofensiv la un nivel ridicat. Orădenii au încercat însă să revină în sfertul al doilea şi au şi izbutit, iar la pauza jocului aveau de recuperat doar două puncte, 45-43, într-un meci în care noul venit Koreniuk a dominat sub panou pentru Craiova.

Craiova a dominat şi sfertul al treilea, însă CSM Oradea a încheiat en-fanfare actul şi avea un avans de patru puncte, 64-60, înaintea ultimului act. Koreniuk a fost în mare formă şi în sfertul al patrulea, dar jocul colectiv al celor de la Oradea avea să facă diferenţa în cele din urmă.

Cele două formaţii au mers cap la cap pe durata întregului sfert final, iar Giordan Watson a dat lovitura de graţie cu 1,5 secunde rămase pe final cu un coş de două puncte.

Vladislav Korneiuk, jucător aflat la primul meci în tricoul celor de la SCM Craiova, a fost cel mai bun marcator al jocului. Lituanianul a reuşit 22 de puncte, 1 pasă decisivă şi 8 recuperări, fiindurmat de Pasalic cu 14 puncte, 2 recuperări şi 2 pase decisive, dar şi de Kris Richard şi Arturas Valeika, ambii cu câte 13 puncte pe tabelă. Giordan Watson, eroul partidei, a încheiatcu 12 puncte.

Cele două formaţii se află în acest moment la egalitate, ambele cu 10 victorii şi 5 înfrângeri în actuala stagiune de cmapionat, fiind pe locurile 3, respectiv 4. În ultimul meci din această rundă se vor duela U-BT Cluj-Napoca şi BCM Piteşti, într-un meci disputat duminică în Trivale.

Fener, ŢSKA, Olympiakos şi Maccabi s-au impus în Euroligă pe 17 ianuarie 0 3

Kostas Sloukas - Fenerbahce

Primele 8 echipe au evoluat în etapa cu numărul 19 din Euroliga masculină de baschet, iar favoritele s-au impus în fiecare meci. ŢSKA Moscova a trecut cu 77-70 de Bayern Munchen, Olympiakos a învins cu 71-57 pe Khimki, Maccabi Tel-Aviv s-a distrat cu Barcelona 99-83, în timp ce Fenerbahce a câştigat cu 82-64 duelul cu Gran Canaria.

ŢSKA Moscova – Bayern Munchen 77-70

Ruşii au avut mari emoţii în partida cu formaţia bavareză şi s-au impus doar datorită unui ultim sfert excepţional în care şi-au devansat adversarii cu 12 puncte. Moscoviţii au în acest moment un record de 14 victorii şi 5 înfrângeri, în timp ce Bayern are un 9-10 care oferă speranţe fanilor. Clyburn cu 20 de puncte marcate a fost cel mai bun marcator al jocului, fiind urmat de Djedovic, Hackett şi Koponen, toţi trei cu 12 puncte.

Olympiakos – Khimki 71-57

Grecii i-au ţinut pe cei de la Khimki la cel mai slab nivel din acest sezon din Euroligă, în ciuda faptului că Jordan Mickey a fost cel mai bun marcator cu 21 de puncte. Olympiakos are în acest moment un record de 12-7, în timpc e Khimki a ajuns la 7-12 în absenţa lui Şhved.

Rezultate Euroliga 17 ianuarie

Maccabil Tel Aviv – Barcelona 99-83

Maccabi a reuşit un nou meci excelent în Euroligă după succesul obţinut pe terenul celor de la ŢSKA Moscova şi are 5 victorii consecutive în toate competiţiile. Israielienii au condus la un moment dat şi cu 38 de puncte în sfertul 3, iar în acest moment au un record 8-11 care oferă şanse bune pentru play-off.

Gran Canaria – Fenerbahce 64-82

Liderul din Euroligă îşi menţine fotoliul şi după deplaseara de la Gran Canaria pe care au reuşit să o rezolve încă din prima parte a jocului. Fener conducea cu 12 puncte la pauză, însă un sfert trei excelent făcut de spanioli a readus speranţele în tabăra gazdă. Turcii au făcut un sfert patru excelent şi au ajuns la 17 victorii şi doar două înfrângeri până acum.