Ce au făcut stranierii Olah şi Căţe în meciurile disputate în weekend 0 34

Emanuel Cate - Murcia

Naţionala României de baschet masculin se bucură de aportul lui Alexandru Olah şi Emanuel Căţe, doi jucători care evoluează în campionatul Belgiei, respectiv cel al Spaniei. Cei doi internaţionali sunt piese secundare la Kangoeres Mechelen şi Murcia, dar cu toate astea prind destule minute în meciurile disputate de formaţiile lor.

Alex Olah a reuşit 7 puncte cu 2/4 din acţiune şi 2/2 de la linia aruncărilor libere plus o intercepţie, un capac şi un 7 în dreptul eficienţei în cele 26 de minute petrecute pe parchet în victoria obţinut de către Kangoeroes Mechelen pe terenul celor de la Liege Basket, într-un meci din etapa cu numărul 19 în Euromillions Basketball League.

Formaţia jucătorului român a ajuns astfel la un record de 7 victorii şi 12 înfrângeri, fiind pe locul al 8-lea din 10 echipe în competiţia belgiană.

Emanuel Căţe a prins 13 minute şi 50 de secunde în succesul en-fanfare reuşit de Murcia în duelul cu Zaragoza, într-un meci în care formaţia conaţionalului nostru s-a impus cu 116-94. Pivotul român a reuşit doar 2 puncte cu 1/2 din acţiune şi 2 recuperări.

În partida amintită, Murcia a stabilit un nou record la nivelul clubului de coşuri de trei puncte marcate. Trupa lui Căţe a punctat de 20 de ori din spatele arcului de cerc şi a depăşit cu două reuşit precedentul record. Performanţa reuşită împotriva celor de la Zaragoza o clasează pe Murcia pe locul 3 all time în dreptul meciurilor cu cele mai multe coşuri de trei puncte marcate după Valencia şi Unicaja.

Previous ArticleNext Article

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Nikola Jokic a stabilit un nou record de minute jucate într-un singur meci din NBA 0 32

Nikola Jokic - Denver Nuggets

Nikola Jokic a evoluat 64 de minute și 58 de secunde în meciul al treiela al rundei de play-off dintre Denver Nuggets și Portland Trail Blazers, într-un joc care a avut nevoie de nu mai puțin de patru reprize de prelungire. Portland s-a impus cu 140-137 și conduce în acest moment cu 2-1 la general după un meci nebun.

Sârbul a contabilizat în acest meci 33 de puncte, 18 recuperări și 14 pase decisive, o performanță rarisimă pentru un pivot din NBA, însă cu toate astea formația din Denver a fost surclasată de perchea Damian Lillard/CJ McCollum cei doi reușind împreună 69 de puncte pentru Portland.

Jokic a fost odihnit doar trei minute în debutul sfertului secund, iar Mike Malone și-a cerut scuze pentru acest lucru la finalul jocului:

“Când am ajuns în vestiar i-am cerut scuze lui Nikola. A rămas un profesionist și mi-a spus că nu trebuie să-mi cer scuze. Când l-am lăsat pe teren tot sfertul patru nu m-am gândit că vom ajunge să jucăm patru reprize de prelungiri.”, a spus Malone.

Într-un alt meci din play-off-ul NBA disputat vineri noapte, Milwaukee Bucks s-a impus cu 123-116 într-un meci în care Giannis Antetokounmpo 32 de puncte, 12 recuperări și 8 pase decisive. Grecul s-a bucurat de un aport excelent din partea lui George Hill, vetaranul care a venit de pe banca de rezerve reușind 21 de puncte.

Kyrie Irving a fost cel mai bun marcator de la Boston Celtics cu 29 de puncte,  în timp ce Jayson Tatum a reușit un double-double cu 20 de puncte și 11 recuperări.

Milwaukee Bucks conduce seria cu Boston Celtics cu 2-1. Philadelphia 76ers conduce cu 2-1 duelul cu Toronto Raptors în semifinalele Conferinței de Est, în timp Golden State Warriors are 2-0 în fața lui Houston Rockets. Un nou duel între Steph Curry și James Harden este programat sâmbătă spre duminică de la ora 3:30, fiind transmis de Telekom Sport 1.

CSM Oradea și U-BT Cluj-Napoca, primele două echipe calificate în semifinalele LNB 0 18

u banca transilvania-steaua

CSM Oradea și U-Banca Transilvania Cluj-Napoca sunt primele două echipe calificate în semifinalele Ligii Naționale de Baschet după victoriile obținute în partidele cu BCM Pitești, respectiv Steaua. Cele două rivale se vor înfrunta în penultimul act pentru obținerea biletelor în finala campionatului.

CSM Oradea a reușit calificarea mai departe după un succes 93-87 în meciul trei al partidei cu BCM Pitești, într-un joc care a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru stabilirea învingătoarei. Bishop și Carson au demonstrat din nou că sunt printre cei mai importanți jucători ai echipei din Trivale și au adus 46 de puncte împreună pentru formația piteșteană. Giordan Watson a replicat pentru Oradea cu 21 de puncte, fiind urmat de Valeika cu 19.

U-BT Cluj-Napoca este prima echipă care a reușit calificarea în semifinalele Ligii Naționale de Baschet masculin în urma unui succes cu 3-0 la general în fața celor de la Steaua. Formația antrenată de Mihai Silvășan a câștigat la mare luptă primele două jocuri de la Cluj-Napoca, fiind condusă în primul joc și la o diferență de 16 puncte. Clujenii aveau însă să se impună în partida respectivă cu 72-64, în timp ce meciul al doilea l-au câștigat cu 71-68.

Meciul al treilea, disputat la București,  a părut să fie la discreția clujenilor, fiind în marea majoritate a timpului la conducere. Baschetbaliști lui Silvășan și-au creat la un moment dat și un ecart format din două cifre și doar anumite inexactități au făcut ca scorul să devină strâns în sfertul al treilea.

Dykes a fost vioara întâi pentru formația clujeană în deplasarea de la București și a încheiat meciul 21 de puncte și 22 în dreptul eficienței, în timp ce Nana Foulland a fost la un pas de un double-double cu 12 recuperări și 9 puncte pentru un indice de 22 la eficiență. U-BT Cluj și Oradea se vor duela în penultimul act, la fel cum s-a întâmplat și în sezonul trecut, atunci când bihorenii s-au impus.