Noul format al Ligii Naționale de baschet masculin, pe înțelesul tuturor 0 93

Noul format al Ligii Naționale de baschet masculin, pe înțelesul tuturor

Cel de-al 69-lea sezon din istoria Ligii Naționale de baschet masculin va fi unul cu totul special, care se va desfășura sub un nou format. Numărul echipelor înscrise a crescut la 22, iar spectacolul se anunță la cel mai înalt nivel în sezonul 2018/2019.

Organizatorii Ligii Naționale de baschet masculin au adoptat un nou format, astfel încât, iubitorii acestui sport, începând cu stagiunea 2018/2019, se vor bucura de mult mai multe meciuri tari din campionatul intern, dar și de un nivel mult mai ridicat al partidelor.

Formatul Ligii Naționale

Numărul echipelor înscrise în Liga Națională a crescut până la 22. Cluburile vor fi repartizate în trei grupe, în funcție de performanțele obținute în sezonul anterior, când CSM CSU Oradea a câștigat titlul de campioană. Deși, inițial, se vorbea despre 24 de echipe în Liga Națională, în urma ședinței de la începutul lunii august, două cluburi n-au îndeplinit criteriile de eligibilitate și au fost excluse din campionat.

GRUPA A: CSM CSU Oradea, CSM Steaua Bucuresti, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, BC CSU Sibiu, BCMU FC Arges Pitesti, BC SCM Timisoara, SCMU Craiova, Dinamo Stiinta Bucuresti
GRUPA B: Cuza Sport Braila, ABC Athletic Constanta, CSO Voluntari, CSM Medias
GRUPA C: Rapid Bucuresti, ACS Targu Jiu, CN Aurel Vlaicu Bucuresti, CSM VSK Csikszereda Miercurea Ciuc, Phoenix Galati, Universitatea Cluj-Napoca, Agronomia Bucuresti, CSM Sighetu Marmatiei, CSM Focsani, CSM Targu Mures

După disputarea partidelor din fiecare grupă, tur-retur, echipele din Liga Națională vor fi din nou repartizate în grupe diferite.

Grupa Roșie: locurile 1-6 din Grupa A
Grupa Galbenă: locurile 7-8 din Grupa A + locurile 1-3 din Grupa B + locul 1 din Grupa C
Grupa Albastră: Locul 4 din Grupa B + locurile 2-6 din Grupa C
Grupa Verde: locurile 7-10 din Grupa C

După meciurile tur-retur din cele patru grupe „colorate”, toate echipele din Grupa Roșie + primele două clasate din Grupa Galbenă vor forma o nouă grupă de câte opt echipe. Aici se va juca în sistem play-off, în timp ce, celelalte 14 echipe vor juca meciuri pentru stabilirea ierarhiei finale.

În cadrul play-off-ului din sezonul 2018/2019, vor fi trei tururi, cu un sistem 3/5, iar meciurile pentru locurile 5-8 se vor disputa după sistemul cu cel mai buni din trei partide.

Programul competițional

Grupa A
BC CSU Sibiu
U BT Cluj Napoca
CSM Steaua Bucuresti
CSM CSU Oradea
SCM Timisoara
SCM U Craiova
BCM U FC Arges
CS Dinamo Stiinta Bucuresti

TUR
Etapa 1 – 06 octombrie 2018

CS Dinamo Stiinta Bucuresti BC CSU Sibiu
U BT Cluj Napoca BCM U FC Arges
SCM U Craiova CSM Steaua Bucuresti
CSM CSU Oradea SCM Timisoara

Etapa 2 – 13 octombrie 2018
BC CSU Sibiu BCM U FC Arges
CS Dinamo Stiinta Bucuresti SCM U Craiova
SCM Timisoara U BT Cluj Napoca
CSM Steaua Bucuresti CSM CSU Oradea

Etapa 3 – 20 octombrie 2018
SCM U Craiova BC CSU Sibiu
BCM U FC Arges SCM Timisoara
CSM CSU Oradea CS Dinamo Stiinta Bucuresti
U BT Cluj Napoca CSM Steaua Bucuresti

Etapa 4 – 27 octombrie 2018
BC CSU Sibiu SCM Timisoara
SCM U Craiova CSM CSU Oradea
CSM Steaua Bucuresti BCM U FC Arges
CS Dinamo Stiinta Bucuresti U BT Cluj Napoca

Etapa 5 – 03 noiembrie 2018
CSM CSU Oradea BC CSU Sibiu
SCM Timisoara CSM Steaua Bucuresti
U BT Cluj Napoca SCM U Craiova
BCM U FC Arges CS Dinamo Stiinta Bucuresti

Etapa 6 – 10 noiembrie 2018
BC CSU Sibiu CSM Steaua Bucuresti
CSM CSU Oradea U BT Cluj Napoca
CS Dinamo Stiinta Bucuresti SCM Timisoara
SCM U Craiova BCM U FC Arges

Etapa 7 – 17 noiembrie 2018
U BT Cluj Napoca BC CSU Sibiu
CSM Steaua Bucuresti CS Dinamo Stiinta Bucuresti
BCM U FC Arges CSM CSU Oradea
SCM Timisoara SCM U Craiova

RETUR
Etapa 8 – 04 decembrie 2018

BC CSU Sibiu CS Dinamo Stiinta Bucuresti
BCM U FC Arges U BT Cluj Napoca
CSM Steaua Bucuresti SCM U Craiova
SCM Timisoara CSM CSU Oradea

Etapa 9 – 08 decembrie 2018
BCM U FC Arges BC CSU Sibiu
SCM U Craiova CS Dinamo Stiinta Bucuresti
U BT Cluj Napoca SCM Timisoara
CSM CSU Oradea CSM Steaua Bucuresti

Etapa 10 – 15 decembrie 2018
BC CSU Sibiu SCM U Craiova
SCM Timisoara BCM U FC Arges
CS Dinamo Stiinta Bucuresti CSM CSU Oradea
CSM Steaua Bucuresti U BT Cluj Napoca

Etapa 11 – 22 decembrie 2018
SCM Timisoara BC CSU Sibiu
CSM CSU Oradea SCM U Craiova
BCM U FC Arges CSM Steaua Bucuresti
U BT Cluj Napoca CS Dinamo Stiinta Bucuresti

Etapa 12 – 29 decembrie 2018
BC CSU Sibiu CSM CSU Oradea
CSM Steaua Bucuresti SCM Timisoara
SCM U Craiova U BT Cluj Napoca
CS Dinamo Stiinta Bucuresti BCM U FC Arges

Etapa 13 – 05 ianuarie 2019
CSM Steaua Bucuresti BC CSU Sibiu
U BT Cluj Napoca CSM CSU Oradea
SCM Timisoara CS Dinamo Stiinta Bucuresti
BCM U FC Arges SCM U Craiova

Etapa 14 – 12 ianuarie 2019
BC CSU Sibiu U BT Cluj Napoca
CS Dinamo Stiinta Bucuresti CSM Steaua Bucuresti
CSM CSU Oradea BCM U FC Arges
SCM U Craiova SCM Timisoara

Grupa B
CSM Medias
CSO Voluntari
ABC Athletic Constanta
CS Cuza Sport Braila

TUR
Etapa 1 – 06 octombrie 2018

CSM Medias CS Cuza Sport Braila
CSO Voluntari ABC Athletic Constanta

Etapa 2 – 13 octombrie 2018
ABC Athletic Constanta CSM Medias
CS Cuza Sport Braila CSO Voluntari

Etapa 3 – 27 octombrie 2018
CSM Medias CSO Voluntari
ABC Athletic Constanta CS Cuza Sport Braila

RETUR
Etapa 4 – 03 noiembrie 2018

CS Cuza Sport Braila CSM Medias
ABC Athletic Constanta CSO Voluntari

Etapa 5 – 10 noiembrie 2018
CSM Medias ABC Athletic Constanta
CSO Voluntari CS Cuza Sport Braila

Etapa 6 – 17 noiembrie 2018
CSO Voluntari CSM Medias
CS Cuza Sport Braila ABC Athletic Constanta

TUR
Etapa 7 – 08 decembrie 2018

CSM Medias CS Cuza Sport Braila
CSO Voluntari ABC Athletic Constanta

Etapa 8 – 15 decembrie 2018
ABC Athletic Constanta CSM Medias
CS Cuza Sport Braila CSO Voluntari

Etapa 9 – 22 decembrie 2018
CSM Medias CSO Voluntari
ABC Athletic Constanta CS Cuza Sport Braila

RETUR
Etapa 10 – 29 decembrie 2018

CS Cuza Sport Braila CSM Medias
ABC Athletic Constanta CSO Voluntari

Etapa 11 – 05 ianuarie 2019
CSM Medias ABC Athletic Constanta
CSO Voluntari CS Cuza Sport Braila

Etapa 12 – 12 ianuarie 2019
CSO Voluntari CSM Medias
CS Cuza Sport Braila ABC Athletic Constanta

Grupa C
CSM Targu Mures
CSM Sighetul Marmatiei
CS Agronomia Bucuresti
CSM Focsani
ACS Targu Jiu
CSM VSKC Miercurea Ciuc
CS Rapid Bucuresti
CN Aurel Vlaicu Bucuresti
CS Universitatea Cluj
CS Phoenix Galati

TUR
Etapa 1 – 06 octombrie 2018

CSM Targu Mures CS Phoenix Galati
CSM Sighetul Marmatiei CS Universitatea Cluj
CS Agronomia Bucuresti CN Aurel Vlaicu Bucuresti
CSM Focsani CS Rapid Bucuresti
ACS Targu Jiu CSM VSKC Miercurea Ciuc

Etapa 2 – 13 octombrie 2018
CS Universitatea Cluj CS Agronomia Bucuresti
CS Rapid Bucuresti ACS Targu Jiu
CN Aurel Vlaicu Bucuresti CSM Focsani
CS Phoenix Galati CSM VSKC Miercurea Ciuc
CSM Targu Mures CSM Sighetul Marmatiei

Etapa 3 – 20 octombrie 2018
ACS Targu Jiu CN Aurel Vlaicu Bucuresti
CS Agronomia Bucuresti CSM Targu Mures
CSM Focsani CS Universitatea Cluj
CSM Sighetul Marmatiei CS Phoenix Galati
CSM VSKC Miercurea Ciuc CS Rapid Bucuresti

Etapa 4 – 27 octombrie 2018
CS Universitatea Cluj ACS Targu Jiu
CN Aurel Vlaicu Bucuresti CSM VSKC Miercurea Ciuc
CS Phoenix Galati CS Rapid Bucuresti
CSM Targu Mures CSM Focsani
CSM Sighetul Marmatiei CS Agronomia Bucuresti

Etapa 5 – 03 noiembrie 2018
CSM Focsani CSM Sighetul Marmatiei
CS Agronomia Bucuresti CS Phoenix Galati
ACS Targu Jiu CSM Targu Mures
CSM VSKC Miercurea Ciuc CS Universitatea Cluj
CS Rapid Bucuresti CN Aurel Vlaicu Bucuresti

Etapa 6 – 07 noiembrie 2018
CSM Targu Mures CSM VSKC Miercurea Ciuc
CS Universitatea Cluj CS Rapid Bucuresti
CS Phoenix Galati CN Aurel Vlaicu Bucuresti
CSM Sighetul Marmatiei ACS Targu Jiu
CS Agronomia Bucuresti CSM Focsani

Etapa 7 – 10 noiembrie 2018
CN Aurel Vlaicu Bucuresti CS Universitatea Cluj
ACS Targu Jiu CS Agronomia Bucuresti
CSM VSKC Miercurea Ciuc CSM Sighetul Marmatiei
CS Rapid Bucuresti CSM Targu Mures
CSM Focsani CS Phoenix Galati

Etapa 8 – 17 noiembrie 2018
CS Agronomia Bucuresti CSM VSKC Miercurea Ciuc
CSM Targu Mures CN Aurel Vlaicu Bucuresti
CSM Sighetul Marmatiei CS Rapid Bucuresti
CS Phoenix Galati CS Universitatea Cluj
CSM Focsani ACS Targu Jiu

Etapa 9 – 21 noiembrie 2018
CS Rapid Bucuresti CS Agronomia Bucuresti
CSM VSKC Miercurea Ciuc CSM Focsani
ACS Targu Jiu CS Phoenix Galati
CN Aurel Vlaicu Bucuresti CSM Sighetul Marmatiei
CS Universitatea Cluj CSM Targu Mures

RETUR
Etapa 10 – 04 decembrie 2018

CS Phoenix Galati CSM Targu Mures
CS Universitatea Cluj CSM Sighetul Marmatiei
CN Aurel Vlaicu Bucuresti CS Agronomia Bucuresti
CS Rapid Bucuresti CSM Focsani
CSM VSKC Miercurea Ciuc ACS Targu Jiu

Etapa 11 – 08 decembrie 2018
CS Agronomia Bucuresti CS Universitatea Cluj
ACS Targu Jiu CS Rapid Bucuresti
CSM Focsani CN Aurel Vlaicu Bucuresti
CSM VSKC Miercurea Ciuc CS Phoenix Galati
CSM Sighetul Marmatiei CSM Targu Mures

Etapa 12 – 12 decembrie 2018
CN Aurel Vlaicu Bucuresti ACS Targu Jiu
CSM Targu Mures CS Agronomia Bucuresti
CS Universitatea Cluj CSM Focsani
CS Phoenix Galati CSM Sighetul Marmatiei
CS Rapid Bucuresti CSM VSKC Miercurea Ciuc

Etapa 13 – 15 decembrie 2018
ACS Targu Jiu CS Universitatea Cluj
CSM VSKC Miercurea Ciuc CN Aurel Vlaicu Bucuresti
CS Rapid Bucuresti CS Phoenix Galati
CSM Focsani CSM Targu Mures
CS Agronomia Bucuresti CSM Sighetul Marmatiei

Etapa 14 – 22 decembrie 2018
CSM Sighetul Marmatiei CSM Focsani
CS Phoenix Galati CS Agronomia Bucuresti
CSM Targu Mures ACS Targu Jiu
CS Universitatea Cluj CSM VSKC Miercurea Ciuc
CN Aurel Vlaicu Bucuresti CS Rapid Bucuresti

Etapa 15 – 29 decembrie 2018
CSM VSKC Miercurea Ciuc CSM Targu Mures
CS Rapid Bucuresti CS Universitatea Cluj
CN Aurel Vlaicu Bucuresti CS Phoenix Galati
ACS Targu Jiu CSM Sighetul Marmatiei
CSM Focsani CS Agronomia Bucuresti

Etapa 16 – 05 ianuarie 2019
CS Universitatea Cluj CN Aurel Vlaicu Bucuresti
CS Agronomia Bucuresti ACS Targu Jiu
CSM Sighetul Marmatiei CSM VSKC Miercurea Ciuc
CSM Targu Mures CS Rapid Bucuresti
CS Phoenix Galati CSM Focsani

Etapa 17 – 09 ianuarie 2019
CSM VSKC Miercurea Ciuc CS Agronomia Bucuresti
CN Aurel Vlaicu Bucuresti CSM Targu Mures
CS Rapid Bucuresti CSM Sighetul Marmatiei
CS Universitatea Cluj CS Phoenix Galati
ACS Targu Jiu CSM Focsani

Etapa 18 – 12 ianuarie 2019
CS Agronomia Bucuresti CS Rapid Bucuresti
CSM Focsani CSM VSKC Miercurea Ciuc
CS Phoenix Galati ACS Targu Jiu
CSM Sighetul Marmatiei CN Aurel Vlaicu Bucuresti
CSM Targu Mures CS Universitatea Cluj

Previous ArticleNext Article

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

CSM Oradea și U-BT Cluj-Napoca, primele două echipe calificate în semifinalele LNB 0 7

u banca transilvania-steaua

CSM Oradea și U-Banca Transilvania Cluj-Napoca sunt primele două echipe calificate în semifinalele Ligii Naționale de Baschet după victoriile obținute în partidele cu BCM Pitești, respectiv Steaua. Cele două rivale se vor înfrunta în penultimul act pentru obținerea biletelor în finala campionatului.

CSM Oradea a reușit calificarea mai departe după un succes 93-87 în meciul trei al partidei cu BCM Pitești, într-un joc care a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru stabilirea învingătoarei. Bishop și Carson au demonstrat din nou că sunt printre cei mai importanți jucători ai echipei din Trivale și au adus 46 de puncte împreună pentru formația piteșteană. Giordan Watson a replicat pentru Oradea cu 21 de puncte, fiind urmat de Valeika cu 19.

U-BT Cluj-Napoca este prima echipă care a reușit calificarea în semifinalele Ligii Naționale de Baschet masculin în urma unui succes cu 3-0 la general în fața celor de la Steaua. Formația antrenată de Mihai Silvășan a câștigat la mare luptă primele două jocuri de la Cluj-Napoca, fiind condusă în primul joc și la o diferență de 16 puncte. Clujenii aveau însă să se impună în partida respectivă cu 72-64, în timp ce meciul al doilea l-au câștigat cu 71-68.

Meciul al treilea, disputat la București,  a părut să fie la discreția clujenilor, fiind în marea majoritate a timpului la conducere. Baschetbaliști lui Silvășan și-au creat la un moment dat și un ecart format din două cifre și doar anumite inexactități au făcut ca scorul să devină strâns în sfertul al treilea.

Dykes a fost vioara întâi pentru formația clujeană în deplasarea de la București și a încheiat meciul 21 de puncte și 22 în dreptul eficienței, în timp ce Nana Foulland a fost la un pas de un double-double cu 12 recuperări și 9 puncte pentru un indice de 22 la eficiență. U-BT Cluj și Oradea se vor duela în penultimul act, la fel cum s-a întâmplat și în sezonul trecut, atunci când bihorenii s-au impus.

Anadolu Efes, ultima echipă calificată în Final Four-ul Euroligii 0 8

Anadolu Efes - Barcelona

Anadolu Efes a reușit miercuri, 1 mai, să se califice în Final Four-ul Euroligii după o victorie, 80-71, în fața celor de la Barcelona în ultimul meci al seriei din sferturile de finală. Formația turcă se alătură astfel lui Real Madrid, ȚSKA Moscova și Fenerbahce în lupta pentru trofeul final al competiției.

Turcii au fost surprinși în debutul jocului de un joc extrem de rapid și precis al catalanilor, iar după doar câteva minute de la startul jocului aveau de recuperat un ecart de șase puncte, 20-14. Barcelona a menținut un ritm excelent până la finalul sfertului inaugural având un avantaj de cinci puncte, 28-23. Catalanii aveau să întâmpine însă mari probleme spre finalul reprizei, atunci când mai multe triple venite de la Beaubois, Larkin sau Moermann au lăsat fără replică trupa catalană, iar tabela indica la pauză un 47-42 în favoarea lui Efes.

Anadolu Efes a făcut un meci excelent și în repriza secundă, fiind în permanență la conducere pe durata celor 20 de minute de joc. Turcii au avut parte de un final liniștit după ce și-au creat un ecart format din două cifre în debutul sfertului patru. .

Shane Larkin și Adrian Moerman au fost cei mai buni marcatori ai jocului cu câte 18 puncte fiecare pentru Anadolu Efes, într-un meci în care s-au mai remarcat pentru formația turcă Anderson și Beaubois, ambii cu 11 puncte și Micic, autorul unui double-double cu 10 puncte și 10 recuperări.

Thomas Huertel și Chris Singleton au fost cei mai buni marcatori din tabăra celor de la Barcelona, amândoi cu câte  12 puncte pnetru formația catalană. Ante Tomic s-a rermcat și el cu 10  puncte, în timp ce Hanga, Ribas, Oriola și Pangos au trecut de bariera celor 5 puncte.

Final Four-ul Euroligii de baschet se dispută între 17 și 19 mai, fiind organizat în sala Fernando Buesa Arena, locul unde își dispută meciurile de pe teren propriu cei de la Baskonia.

Most Popular Topics

Editor Picks