Steaua s-a impus în ultimul meci din FIBA Europe Cup 0 40

Andrei Mandache - Steaua

Steaua Bucureşti a reuşit o victorie doar de palmares în ultimul meci din Grupa E din FIBA Europe Cup în faţa celor de la Cerkaski Mavpy, într-un joc disputat în Sala Olimpia din Ploieşti. Trupa din capitală s-a impus categoric, 87-70, însă acest lucru a fost insuficient pentru evitarea ultimei poziţii din grupă după ce ucrainienii au câştigat cu 26 de puncte partida  de pe teren propriu.

Roş-albaştrii au început perfect jocul disputat la Ploieşti şi după primul sfert conduceau cu 28-14 după ce au încheiat actul inaugural cu un run de 17-5. Trupa din capitală nu a avut o evoluţie la fel de bună şi în  sfertul al doilea şi la pauză a intrat cu un avans de doar 3 puncte în urma unui sfert excelent făcut de oaspeţi în ofensivă, dar şi în defensivă.

Steliştii au început modestul sfertul al treilea  şi după un parţial de 9-0, formaţia oaspete s-a apropiat la o singură posesie. Formaţia din capitală a reuşit însă să pună din nou puncte pe tabelă în partea secundă şi s-a distanţat extrem de rapid. De altfel, Steaua avea să câştige actul al treilea cu 19-13 şi lucrurile păreau decise.

Incearcarea ros-albastrilor de a pune o diferenta cat mai mare de scor pe tabela a continuat si in ultimul act si in cele din urma s-a incheiat 87-70 la finalul unui joc în care Steaua şi-a încheiat aventura în FIBA Europe Cup.

Spencer, Vlahovic şi Duric au fost cei mai buni marcatori de pe teren cu 20, 18, respectiv 17 puncte înscrise în minutele petrecute pe parchet. Bakken Bears şi Priştina au fost cele două echipe care s-au calificat mai departe din această grupă după ce danezii s-au impus cu 100-77 în meciul direct disputat pe terenul kosovarilor.

Previous ArticleNext Article

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Real Madrid a obţinut biletele pentru Final Four în Euroligă 0 14

real madrid - panathinaikos

Real Madrid este prima echipă care s-a calificat în Final Four-ul Euroligii după o victorie obţinută pe terenul celor de la Panathinaikos, 89-82, în meciul al treilea din sferturile de finală. Spaniolii au câştigat primele două jocuri disputate pe teren propriu şi au obţinut biletele pentru penultimul act în urma unui meci excelent făcut de Facundo Campazzo şi compania.

Conducătorul de joc argentinian a izbutit un meci excelent pe care l-a încheiat cu un double- double ( 16 puncte şi 10 pase decisive). Rudy Fernandez a încheiat şi el meciul cu 16 puncte, în timp ce Taylor a reuşit să marcheze 13 puncte.

Nick Calathes a făcut un meci bun pentru Panathinaikos şi a încheiat cu 17 puncte şi 7 pase decisive, însă nu a fost susţinut suficient de colegii săi. Real Madrid a eliminat-o pe Panathinaikos Atena pentru al doilea an consecutiv în sferturile de finală ale Euroligii, iar madrilenii vor avea şansa să-şi apere titlul câştigat anul trecut.

Scoruri în restul meciurilor din sferturile de finală:

Fenerbahce – Zalgiris Kaunas 2-1

ŢSKA Moscova – Baskonia 1-1

Barcelona – Anadolu Efes 1-1

Favoritele au câştigat primul meci în fiecare sfert de finală din Euroligă 0 27

real madrid

Euroliga de baschet masculin a ajuns în faza sferturilor de finală, iar toate cele patru echipe care au plecat din postura de favorite au câştigat primul meci. Avantajate de terenul propriu, Fenerbahce, ŢSKA Moscova, Real Madrid şi Anadolu Efes nu au avut prea multe emoţii.

ŢSKA Moscova a învins Baskonia, 94-68, într-un meci disputat marţi şi în care trupa spaniolă a avut dificultăţi încă din startul partidei. Sergio Rodriguez a fost cel mai bun marcator al jocului cu 19 puncte, fiind urmate de Shields de la Baskonia. Higgins, De Colo, Clyburn şi Kurbanov au contribuit şi ei cu cel puţin 10 puncte. Meciul 2 se va juca pe 18 aprilie de la ora 20:00.

Fenerbahce a învins Zalgiris Kaunas cu 76-43, într-un meci fără istoric în care formaţia lituaniană efectiv s-a făcut de râs. Kalinici cu 16 şi Gudurici cu 13 puncte au fost cei mai buni marcatori ai meciului. Meciul 2 se disputăt tot pe 18 aprilie, de la 20:45.

Anadolu Efes a condus pe întreaga durată a meciului cu Barcelona şi s-a impus cu 75-68, într-un meci în care faptul că antrenorul turcilor şi-a odihnit vedetele în ultima săptămână a contat decisiv. Catalanii îşi pot lua revanşa, vineri, 19 aprilie, ora 20:15.

Real Madrid – Panathinaikos 75-72. Spaniolii au condus în primele trei sferturi şi jumătate având un avans maxim de 13 puncte, însă grecii au condus la un moment dat şi cu 6 puncte în ultimul sfert. Trupa antrenată de Pitino a fost la un pas să fure o victorie mare pe terenul madrilenilor. Cele două echipe se vor duela din nou pe 19 aprilie, de la ora 22:15.