Steaua s-a impus în ultimul meci din FIBA Europe Cup 0 19

Andrei Mandache - Steaua

Steaua Bucureşti a reuşit o victorie doar de palmares în ultimul meci din Grupa E din FIBA Europe Cup în faţa celor de la Cerkaski Mavpy, într-un joc disputat în Sala Olimpia din Ploieşti. Trupa din capitală s-a impus categoric, 87-70, însă acest lucru a fost insuficient pentru evitarea ultimei poziţii din grupă după ce ucrainienii au câştigat cu 26 de puncte partida  de pe teren propriu.

Roş-albaştrii au început perfect jocul disputat la Ploieşti şi după primul sfert conduceau cu 28-14 după ce au încheiat actul inaugural cu un run de 17-5. Trupa din capitală nu a avut o evoluţie la fel de bună şi în  sfertul al doilea şi la pauză a intrat cu un avans de doar 3 puncte în urma unui sfert excelent făcut de oaspeţi în ofensivă, dar şi în defensivă.

Steliştii au început modestul sfertul al treilea  şi după un parţial de 9-0, formaţia oaspete s-a apropiat la o singură posesie. Formaţia din capitală a reuşit însă să pună din nou puncte pe tabelă în partea secundă şi s-a distanţat extrem de rapid. De altfel, Steaua avea să câştige actul al treilea cu 19-13 şi lucrurile păreau decise.

Incearcarea ros-albastrilor de a pune o diferenta cat mai mare de scor pe tabela a continuat si in ultimul act si in cele din urma s-a incheiat 87-70 la finalul unui joc în care Steaua şi-a încheiat aventura în FIBA Europe Cup.

Spencer, Vlahovic şi Duric au fost cei mai buni marcatori de pe teren cu 20, 18, respectiv 17 puncte înscrise în minutele petrecute pe parchet. Bakken Bears şi Priştina au fost cele două echipe care s-au calificat mai departe din această grupă după ce danezii s-au impus cu 100-77 în meciul direct disputat pe terenul kosovarilor.

Previous ArticleNext Article

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Pedja Stamenkovic, triple-double în campionatul Cehiei 0 3

Pedja Stamenkovic - U Banca Transilvania Cluj

Pedja Stamenkovic, fostul jucător de la Piteşti, Oradea şi U-Cluj, a reuşit un meci excelent în derby-ul ultimelor clasate din campionatul Cehiei, într-un meci câştigat de Kralovsti Sokoli Hradec, 93-82, împotriva celor de la NH Ostrava.

Fundaşul sârb a reuşit un meci cu 16 puncte, 10 recuperări şi 10 pase decisive în 33 de minute cu un procentaj excelent din acţiune. Stamenkovic a avut 5-5 de două puncte, 0-2 la trei puncte şi 6-9 la linia de libere la care a mai adăugat şi două capace, precum şi o intercepţie pentru un plus 37 în dreptul eficienţei.

Stamenkovic are în actualul sezon on medie de 10.0 puncte, 8.1 pase decisive şi 5.3 recuperări în cele opt meciuri jucate în Cehia. Sârbul evoluează în medie 29 de minute pe meci şi mai are o intercepţiue şi un 17.4 în dreptul eficienţei.

Kralovsti Sokoli a ajuns astfel la 4-19 şi este în continuare pe ultimul loc, însă echipa a făcut progrese reale după sosirea lui Stamenkovic  şi are un record de 3-5 cu fundaşul sârb în echipă.

Pedja Stamenkovic, 30 de ani, a fost legitimat la începutul sezonului la U-Banca Transilvania, însă nu a fost păstrat în cele din urmă în lot de Mihai Silvăşan. Locul ocupat de baschetbalistul sârb a fost ocupat în cele din urmă de americanul Toney Dorsey.

Maccabi Tel-Aviv ajunge la şase victorii consecutive pe teren propriu după victoria cu Olympiakos 0 26

Scottie Wilbekin - Maccabi Tel Aviv

Maccabi Tel-Aviv, reprezentata Israelului în Euroligă, a reuşit a 6-a victorie consecutivă pe teren propriu în Euroligă după un succes obinut în faţa celor de la Olympiakos, 65-64, la finalul unui joc dramatic disputat în runda cu numărul 22 din principala competiţie europeană de baschet.

Grecii se află în schimb la polul opus şi au ajuns la patru înfrângeri consecutive la meciurile disputate în deplasare după ce au pierdut în ultimele săptămâni pe terenul celor de la Darrusafaka, Fenerbahce şi Real Madrid.

Olympiakos a făcut o primă repriză excelentă şi după două sferturi extrem de modeste din punct de vedere ofensiv conducea cu 29-26, un scor rar întâlnit chiar şi în meciurile de la feminin. Cele două formaţii aveau să se schimbe la conducere de mai multe ori în sfertul al treilea, iar gazdele aveau un avans de trei puncte cu 10 minute înainte de ultimul fluier de final.

Finalul a fost unul dramatic, iar Olympiakos a fost la un pas de a remonta o diferenţă de cinci puncte în ultimele 90 de secunde după două triple consecutive reuşite de veteranul Spanoulis. Maccabi avea însă să izbutească coşul victoriei cu patru secunde înainte de final prin americanul Scottie Wilbekin.

Olympiakos a coborât până pe locul şase în clasament cu 12 victorii şi 10 înfrângeri, în timp ce Maccabi Tel Aviv a ajuns la 12-10 şi este la egalitate cu Baskonia şi Milano pe locul 8.