U-Banca Transilvania Cluj revine pe primul loc după succesul de la Piteşti 0 6

Aleksandar Rasic - U Banca Transilvania Cluj

U-Banca Transilvania Cluj a reuşit o victorie extrem de importantă, 83-80, pe terenul celor de la BCM Piteşti, iar trupa lui Mihai Silvăşan a urcat astfel pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu marea rivală CSU Sibiu.

Ardelenii au început excelent meciul şi aaveau să termine cu un avans de două puncte primul sfert, 22-20, în ciuda faptului că la un moment dat s-au distanţat şi la 7 lungimi faţă de trupa gazdă. Piteştenii au replicat excelent în sfertul secund şi după doar câteva minute aveau un avans de cinci puncte, 31-26, datorită evoluţiei jucătorilor de pe banca de rezerve. Cu un Aleksandar Rasic în mare formă, clujenii şi-au revenit rapid şi au încheiat prima repriză în avantaj, 40-38.

BCM Piteşti a avut un start excelent în repriza secundă şi trupa din Trivale părea să se îndrepte spre o victorie facilă la jumătatea sfertului în care avea un avans de 9 puncte pe tabela de marcaj.  Ardelenii şi-au revenit însă din extrem uşor şi au tăiat avantajul de 9 puncte rapid, iar cu 10 minute înainte de final scorul era 63-62 pentru piteşteni.

Elevii lui Mihai Silvăşan aveau să preia conducerea încă din startul ultimului sfert, iar după mai multe schimbări la trenă trupa de sub Feleac avea să câştige cu 83-80, într-un meci în care gazdele au avut 26 de recuperări ofensive.

Aleksandar Rasic a fost cel mai bun marcator al jocului cu 23 de puncte, 15 dintre ele fiind din spatele liniei de trei puncte. Sârbul a fost urmat în topul marcatorilor de Mladen Jeremic cu 21 de puncte şi Maksym Korniienko, 19 puncte, ambii de la Piteşti.

U-Banca Transilvania Cluj acumulează astfel 14 puncte şi o egalează pe CSU Sibiu în fruntea clasamentului, în timp ce BCM Piteşti ocupă locul al 5-lea cu 11 puncte obţinute în startul sezonului. Pentru U-BT urmează un meci pe teren propriu cu BC Timişoara, în timp ce piteştenii vor primi vizita celor de la CSU Sibiu.

Previous ArticleNext Article

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

SCM Craiova, noul lider după victoria cu Dinamo! Oltenii, la cel mai bun sezon 0 8

SCM Craiova - Dinamo

SCM Craiova a învins cu 76-69 pe Dinamo, într-un meci disputat în etapa a noua din Liga Naţională de baschet, iar oltenii au urcat pe primul loc al clasamentului. Trupa din Bănie a ajuns la patru victorii consecutive şi are în acest moment 7 victorii şi o singură înfrângere.

Dinamoviştii au fost luaţi tare încă din startul jocului de la Craiova, iar gazdele au câştigat primul sfert cu 20-6, iar meciul deja era jucat în mare măsură. Avantajul celor de la SCM a crescut şi mai mult în actul secund, diferenţa maximă fiind de 23 de puncte. Oaspeţii aveau să conducă cu 39-20 la pauza jocului.

Oltenii şi-au continuat marşul spre victorie şi în sfertul al treilea, fiind mai tot mereu la o distanţă de 15-20 de puncte de trupa oaspete. Craiovenii au intrat cu un avans de 19 puncte în sfertul al patrulea, dar Dinamo a început în forţă şi a reuşit un run de 11-0 care i-a băgat cu adevărat în meci.

Aco Todorov a fost nevoit să ceară un time out pentru a putea stopa seria celor de la Dinamo, iar lucrurile aveau să se stabilizeze pentru un final fără mari emoţii pentru Craiova. Curry a fost cel mai bun marcator al jocului, fiind la egalitate cu dinamovistul Deloach, ambii cu 20 de puncte în jocul din Bănie.

Pentru Craiova urmează un meci extrem de important cu BC Steaua Bucureşti, programat pe data de 12 decembrie. Dinamo va juca următoarea partidă pe 15 decembrie, împotriva celor de la CSM Oradea, înainte să se deplaseze la Cluj pentru duelul cu U-Banca Transilvania.

Pentru SCM Craiova este cel mai bun start din ultimii ani cu şapte victorii în primele opt meciuri disputate, iar oltenii pot spera la o performanţă bună la finalul anului.

Cristian Bota, noul antrenor al celor de la SCM Timişoara 0 5

Cristian Bota - SCM Timisoara

Cristian Bota este noul antrenor al celor de la SCM Timişoara după ce Miodrag Perisic a renunţat la conducerea echipei în urma rezultatelor proaste. Trupa bănăţeană are în acest moment o serie de patru înfrângeri la rând, iar şefii echipei încearcă să producă un mic şoc.

„După meciul cu Oradea, care – după părerea mea și a celor din club – a fost cel mai slab din acest campionat, ne-am gândit foarte bine la situația echipei noastre și a venit momentul să luăm o decizie. Avem șase meciuri pierdute, în opt etape. Stând de vorbă cu toată lumea, chiar și cu jucătorii, am ajuns la soluția de a încheia colaborarea cu antrenorul, pentru a da un nou suflu echipei. Urmează o lună decembrie foarte grea, cu multe meciuri și sper ca luând această decizie să ajungem pe linia de plutire. Îmi pare rău de Mișa, este o persoană la care țin mult. A fost dorința mea să-l aduc în vară și mi-aș fi dorit ca drumul să fie mai lung, dar asta este viața antrenorilor. Atunci când nu ai rezultate, riști să nu mai poți continua. Cristian Bota este de mulți ani în club și cunoaște bine jucătorii. Are experiență ca antrenor, a fost vreme îndelungată antrenor secund, alături de nume importante. În acest moment, echipa are de nevoie de Cristi în primul rând pentru atmosferă. ”, a declarat Ilie Trițoiu, președintele secției de baschet.

Cristi Bota va avea un meci extrem de dificil la revenire pe banca echipei timişorene şi va înfrunta liderul U-Banca Transilvania Cluj, într-un meci care se va disputa pe 10 decembrie în Sala Polivalentă de sub Feleac. Noul antrenor al echipei de pe malul Begăi în 2017, fiind interimar  pentru două partide în care a scos o victorie şi o înfrângere.

SCM Timişoara are 7 înfrângerii şi o victorie în această stagiune de campionat.