U-Banca Transilvania Cluj revine pe primul loc după succesul de la Piteşti 0 58

Aleksandar Rasic - U Banca Transilvania Cluj

U-Banca Transilvania Cluj a reuşit o victorie extrem de importantă, 83-80, pe terenul celor de la BCM Piteşti, iar trupa lui Mihai Silvăşan a urcat astfel pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu marea rivală CSU Sibiu.

Ardelenii au început excelent meciul şi aaveau să termine cu un avans de două puncte primul sfert, 22-20, în ciuda faptului că la un moment dat s-au distanţat şi la 7 lungimi faţă de trupa gazdă. Piteştenii au replicat excelent în sfertul secund şi după doar câteva minute aveau un avans de cinci puncte, 31-26, datorită evoluţiei jucătorilor de pe banca de rezerve. Cu un Aleksandar Rasic în mare formă, clujenii şi-au revenit rapid şi au încheiat prima repriză în avantaj, 40-38.

BCM Piteşti a avut un start excelent în repriza secundă şi trupa din Trivale părea să se îndrepte spre o victorie facilă la jumătatea sfertului în care avea un avans de 9 puncte pe tabela de marcaj.  Ardelenii şi-au revenit însă din extrem uşor şi au tăiat avantajul de 9 puncte rapid, iar cu 10 minute înainte de final scorul era 63-62 pentru piteşteni.

Elevii lui Mihai Silvăşan aveau să preia conducerea încă din startul ultimului sfert, iar după mai multe schimbări la trenă trupa de sub Feleac avea să câştige cu 83-80, într-un meci în care gazdele au avut 26 de recuperări ofensive.

Aleksandar Rasic a fost cel mai bun marcator al jocului cu 23 de puncte, 15 dintre ele fiind din spatele liniei de trei puncte. Sârbul a fost urmat în topul marcatorilor de Mladen Jeremic cu 21 de puncte şi Maksym Korniienko, 19 puncte, ambii de la Piteşti.

U-Banca Transilvania Cluj acumulează astfel 14 puncte şi o egalează pe CSU Sibiu în fruntea clasamentului, în timp ce BCM Piteşti ocupă locul al 5-lea cu 11 puncte obţinute în startul sezonului. Pentru U-BT urmează un meci pe teren propriu cu BC Timişoara, în timp ce piteştenii vor primi vizita celor de la CSU Sibiu.

Previous ArticleNext Article

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Kevin Hardy și Goran Gajovic, câștigătorii concursurilor invididuale la All Star Game LNB. Video 0 36

All Star Game 2019

Hardy și Goran Gajovic s-au impus în concursurile de Slam Dunk și aruncări de trei puncte în cadrul All Star Game LNB 2019, programate pe 19 aprilie la Cluj-Napoca.

Kevin Hardy, baschetbalistul celor de la CSU U Sibiu, i-a învins în competiția de Slam Dunk pe Kris Richard, Amedeo Casale și Bobe Niculescu, ultimul fiind rivalul americanului din finală. Hardy și-a trecut astfel în palmares un nou titlul după Cupa României obținută ieri în fața celor de la CSM Oradea.

Goran Gajovic, de la SCM Craiova, s-a impus în concursul de trei puncte în urma unei întreceri în care i-a învins pe Muhamed Pasalic, Dragan Zekovic, Aleksandar Rasic și colegul său Porter Troupe. Gajovic a ajuns în finală alături de Zekovic și au avut nevoie de aruncări suplimentare pentru a se stabili învingătorul după ce în prima instanță ambii au încheiat cu 17 puncte.

Cei doi jucători au aruncat din nou, dintr-o singură poziție, iar Gajovic s-a impus cu 5 din 5 reușite, în timp ce Zekovic a ratat de două ori.

CSU Sibiu şi CSM Oradea vor juca finala Cupei României la masculin 0 39

U-BT Cluj-Napoca - CSM Oradea

CSU Sibiu şi CSM Oradea vor juca finala Cupei României la baschet masculin după victoriile obţinute miercuri, 17 aprilie, în semifinalele întrecerii disputate la Cluj-Napoca.

CSU Sibiu a învins Dinamo Bucureşti, în prima semifinală a zilei, într-un meci pe care ardelenii l-au câştigat cu 82-78. Justas Tamulis şi-a condus excelent echipa din teren, fiind cel mai bun marcator de pe teren cu 24 de puncte şi un procentaj de 64% din acţiune la care a mai adăugat o eficienţă de 22. Monyea Pratt a reuşit un double-double cu 13 puncte, 12 recuperări, dar şi 5 pase decisive.

De la formaţia roş-albastră s-a remarcat Michael Deloach cu 22 de puncte şi 60% din acţiune, în timp ce Ousmane Barro a terminat cu 10 puncte, 8 recuperări şi 5 pase decisive pentru o eficienţă de 20.

Al doilea meci al zilei, disputat între U-Banca Transilvania Cluj şi CSM Oradea a fost câştigat de trupa bihoreană cu 70-66. Echipa antrenată de Cristian Achim a condus pe durata întregului meci având în repetate rânduri şi un avans de peste 10 puncte, însă lucrurile s-au complicat teribil în ultimele minute. Dorsey şi Dykes au reuşit câteva aruncări excelente, iar cu 18 secunde tabela indica o diferenţă de doar două puncte între cele două echipe. Giordan Watson a fost trimis la linia de libere după un time-out al lui Achim, iar bihorenii aveau să câştige cu un avans de patru puncte.

Kyndall Dykes a fost cel mai bun marcator al jocului cu 25 de puncte, însă a fost singurul jucător de la U-BT Cluj care a trecut de borna celor 10 puncte. Orădenii au lovit din toate părţile, iar Krish Richard (14 puncte), Carter (10) şi Nikola Markovic (13) au fost oamenii cu cel mai bun aport ofensiv.

Finala dintre CSU Sibiu şi CSM Oradea se va disputa pe 18 aprilie, de la ora 19:30, în timp ce spectacolul de la Cluj-Napoca va continua până vineri, atunci când este programat All Star Game-ul.