U-Banca Transilvania Cluj revine pe primul loc după succesul de la Piteşti 0 33

Aleksandar Rasic - U Banca Transilvania Cluj

U-Banca Transilvania Cluj a reuşit o victorie extrem de importantă, 83-80, pe terenul celor de la BCM Piteşti, iar trupa lui Mihai Silvăşan a urcat astfel pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu marea rivală CSU Sibiu.

Ardelenii au început excelent meciul şi aaveau să termine cu un avans de două puncte primul sfert, 22-20, în ciuda faptului că la un moment dat s-au distanţat şi la 7 lungimi faţă de trupa gazdă. Piteştenii au replicat excelent în sfertul secund şi după doar câteva minute aveau un avans de cinci puncte, 31-26, datorită evoluţiei jucătorilor de pe banca de rezerve. Cu un Aleksandar Rasic în mare formă, clujenii şi-au revenit rapid şi au încheiat prima repriză în avantaj, 40-38.

BCM Piteşti a avut un start excelent în repriza secundă şi trupa din Trivale părea să se îndrepte spre o victorie facilă la jumătatea sfertului în care avea un avans de 9 puncte pe tabela de marcaj.  Ardelenii şi-au revenit însă din extrem uşor şi au tăiat avantajul de 9 puncte rapid, iar cu 10 minute înainte de final scorul era 63-62 pentru piteşteni.

Elevii lui Mihai Silvăşan aveau să preia conducerea încă din startul ultimului sfert, iar după mai multe schimbări la trenă trupa de sub Feleac avea să câştige cu 83-80, într-un meci în care gazdele au avut 26 de recuperări ofensive.

Aleksandar Rasic a fost cel mai bun marcator al jocului cu 23 de puncte, 15 dintre ele fiind din spatele liniei de trei puncte. Sârbul a fost urmat în topul marcatorilor de Mladen Jeremic cu 21 de puncte şi Maksym Korniienko, 19 puncte, ambii de la Piteşti.

U-Banca Transilvania Cluj acumulează astfel 14 puncte şi o egalează pe CSU Sibiu în fruntea clasamentului, în timp ce BCM Piteşti ocupă locul al 5-lea cu 11 puncte obţinute în startul sezonului. Pentru U-BT urmează un meci pe teren propriu cu BC Timişoara, în timp ce piteştenii vor primi vizita celor de la CSU Sibiu.

Previous ArticleNext Article

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câştigat Cupa României la feminin! Părău, aleasă MVP 0 5

Sepsi SIC Sfantu Gheorghe - Cupa Romaniei baschet feminin

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câştigat Cupa României 2018-2019 la baschet feminin după o victorie obţinută cu 69-65 în faţa celor de la CSM Satu Mare, într-o finală în care trupa covăsneană a avut mai probleme în primele trei sferturi şi a fost la un moment dat la 12 lungimi în spate.

Satu Mare avea un avantaj şapte puncte încă de finalul actului inaugural, 21-14 şi conducea cu 34-28 la pauza jocului, însă cu toate astea victoria a revenit formaţiei din Sfântu Gheorghe. Momentul decisiv al jocului s-a consemnat la finalul sfertului al treilea, atunci când Mandache şi Huţanu au fost amândouă eliminate pentru 5 greşeli personale, iar jocul avea să se rupă cu totul din momentul respectiv. Baschetbalistele de la Sfântu Gheorghe au marcat din toate poziţiile şi au anulat prestaţiile excelente ale lui Promise Amukara, cea care a încheiat cu 24 de puncte, dar şi a lui Brittany Denson, jucătoarea sătmăreancă care a avut un meci incredibil cu 22 de puncte şi 20 de recuperări.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a ajuns la 4 Cupe ale României în ultimii 5 ani, fiind al doilea succes consecutiv. Meciul s-a terminat şi cu un moment destul de neplăcut în momentul în care jucătoarele de la CSM Satu Mare au ales să părăsească parchetul fără să mai participe la premiere.

Annemarie Godri Părău a primit titlul de MVP al finalei după un meci în care a avut 23 de puncte, 6 recuperări şi 5 pase decisive.

BT Arena din Cluj-Napoca va găzdui Final Four-ul Cupei României și All Star Game-ul 0 10

BT Arena - Cupa Romaniei

BT Arena, cea mai mare si cochetă sală de sport din România, va fi gazda Final Four-ului Cupei României la baschet masculin și a All Star Game-ului. Partidele se vor disputa pe 17-18 aprilie,  iar în cele două semifinale se vor duel CS Stiința Dinamo București – BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea – U-BT Cluj-Napoca, conform tragerii la sorți care a avut loc pe 25 martie.

U-BT Cluj-Napoca a fost de altfel singura care și-a manifestat dorința de organiza întrecerea, iar fanii celor patru echipe vor crea cu siguranță o atmosferă superbă în cocheta sală. Orădenii și Sibienii s-au duelat în dese rânduri cu galeria celor de la U-BT Cluj și este așteptat că și la meciurile din Cupă să fie o atmosferă superbă și de ce nu să fie prezenți chiar și ultrașii dinamoviști cunoscuți pentru afinitatea lor față de echipa alb-roșie la meciurile de fotbal și handbal.

Clujenii sunt deținătorii Cupei României după ce s-au impus dramatic în finala de anul trecut cu CSM Oradea, într-un meci câștigat cu 64-61 de trupa antrenată de Mihai Silvășan. Sf. Gheorghe a fost orașul care a găzduit Final Four-ul competiției, iar în semifinale au mai fost implicate Steaua și SCM Timișoara.